Düğün sırasında çalınabilecek en iyi müzikler

 

 

 

Düğün müziklerini seçmek pek de kolay değildir; çünkü bunun için belirlenmiş kesin kurallar yoktur. Bazı çiftler enstrümantal müzikleri, bazıları ise sözlü şarkıları tercih edebilir. Eğer düğün müziklerini seçmek konusunda kararsız kalan çiftlerdenseniz, aşağıdaki liste size yardımcı olacaktır.
Düğün başlarken
Nikahtan önce davetliler ve aileler yavaş yavaş salona gelmeye; yerlerine oturarak gelin ve damadı beklemeye başladıkları sırada çalınan klasik şarkılar; Air – Orchestral Suite in D Major (Johann S. Bach), On Wings of Song (Nancy Enslin), Perfect Love (Sir Joseph Barnly) ve Ave Verum Corpus (Wolfgang Amadeus Mozart). Güncel şarkılar ise; Only Time (Enya), Can You Feel the Love Tonight (Elton John), Truly (Lionel Richie) ve Everything I Do (Bryan Adams).
Gelin ve damat salona girerken
Gelin ve damat salona girip, nikahın kıyılacağı masaya doğru yürürken çalınan klasik şarkılar; Canon in D (Johann Pachelbel), Elvira Madigan Theme (Wolfgang Amadeus Mozart) ve The Four Seasons (Vilvaldi). Popüler şarkılardan; From This Moment (Shania Twain), In My Life (Beatles) ve Right Here Waiting (Richard Marx) en sık tercih edilenler. Ayrıca Gelin salona girerken çalınan en popüler şarkılardan biri de Pretty Woman (Roy Orbison).
Nikah töreninden sonra
Nikah töreninin bitip, düğün partisinin başlayacağı zamana kadar geçen arada çalınan şarkılar, çift için özel bir anlamı olanlar arasından seçilmelidir. Bu bölümde en çok tercih edilen klasik şarkılar; Amazing Grace (Lari White), Ave Maria (Beethoven) ve Time For Us “Romeo and Juliet Theme” (Harp). Güncel şarkılar ise; Forever (Kenny Lattimore), My Best Friend (Tim McGraw) ve Grow Old With Me (Mary Chapin Carpenter).
Düğün sona ererken

Kapanış müzikleri eğlence dolu, neşeli şarkılardan seçilmelidir. Müzik, gelin ve damadın karı-koca oldukları bu ilk dakikaların mutluluğunu paylaşan türden olmalıdır. Bu eğlenceli zamanı kutlayan klasik şarkılar; Düğün Marşı (Felix Mendelssohn), Ode to Joy (Beethoven) ve Alleluia Chorus (George Frederick Handel). Popüler şarkılar ise; Beautiful Day (U2), I Feel Good (James Brown), Walking on Sunshine (Katrina & the Waves) ve I Got You Babe (Sonny & Cher).